/ درباره ما / اخبار و رویدادها / کتابخانه / پیوندها / تماس با ما / وزارت ارشاد
«دلبند» برنده جایزه «نتپک» جشنواره ULJU کره‌جنوبی شد
کد مطلب :1873جایزه بهترین فیلم مستند شبکه توسعه سینمای آسیا- اقیانوسیه Netpac در چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی اولجو Ulju کره‌جنوبی، به مستند «دلبند» به کارگردانی یاسر طالبی و تهیه‌کنندگی الهه نوبخت اهدا شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در آیین اختتامیه چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی Ulju که روز 10 سپتامبر 2019 (19 شهریورماه) در شهر اولجو کره‌جنوبی برگزار شد، جایزه بهترین فیلم مستند شبکه توسعه سینمای آسیا- اقیانوسیه «نتپک» توسط هیات داوران این بخش به «یاسر طالبی» کارگردان مستند «دلبند» اهدا شد.
در این بخش، فیلم‌هایی از کشورهای روسیه، سوئیس، اتریش، رومانی، انگلستان و ترکیه حضور داشتند.
«دلبند» از موفق‌ترین فیلم‌های مستند یکسال اخیر سینمای ایران است که در جشنواره‌های معتبری چون ایدفا، برلین، هات‌داکس و... به نمایش درآمده و به مراسم اهدای جوایز آسیا پاسیفیک هم راه یافته است.
این فیلم جایزه تماشاگران مستندهای نیمه‌بلند جشنواره «هات‌داکس» کانادا، جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره «کازان» روسیه، تقدیر ویژه هیات داوران جشنواره «ترنتو» ایتالیا، دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری و جایزه بهترین فیلم از نگاه دانش‌آموزان جشنواره مستند «سیسیل» ایتالیا و جایزه ویژه جشنواره «کرانیسکا گورا» اسلوونی را از آن خود کرده و نامزد بهترین فیلم مستند جشنواره فیلم‌های تلویزیونی شانگهای چین و جایزه تماشاگران جشنواره مردم‌شناسی «پارنو» استونی هم شده بود. «دلبند» در بخش رسمی جشنواره استانبول ترکیه، جشنواره «ماموت‌لیکس» آمریکا و جشنواره مستند EBS کره‌جنوبی نیز به نمایش درآمده و در جشنواره «بیگ‌اسکای» آمریکا فینالیست بخش Feature Competition شده بود.
این فیلم چندی پیش برنده تندیس شایستگی بهترین مستند کوتاه و نیمه‌بلند بیست و یکمین جشن بزرگ سینمای ایران هم شد.
«دلبند» قصه‌ی زندگی دشوار اما شیرین یک مادر تنهای هشتاد و سه ساله به نام «فیروزه» را روایت می‌کند که زندگی منحصر به فردی در دل رشته کوه‌های البرز دارد.
این فیلم محصول مركز گسترش سينمای مستند و تجربی و شركت تصوير گستر الهه پارسی (الی ايميج) به مديريت الهه نوبخت است كه پخش بين‌المللی فيلم را نيز بعهده دارد.