/ درباره ما / اخبار و رویدادها / کتابخانه / پیوندها / تماس با ما / وزارت ارشاد
فداییان «با واپسين نفس‌ها»ی دریاچه ارومیه همراه شد
کد مطلب :1796فرشاد فداییان این روزها مشغول تهیه‌ی مستندی به کارگردانی پسرش فراز فداییان با موضوع دریاچه ارومیه است. این فیلم با عنوان «با واپسین نفس‌ها» محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در خلاصه موضوع مستند «با واپسین نفس‌ها» آمده است: «درياچه‌ اروميه كه روزگارى يكى از بزرگ‌ترين درياچه‌هاى شور جهان بود، بر اثر دو دهه خشك‌آبى حوزه‌هاى آبريز خود، اندك اندك ميزبانى هزاران ساكن بومى، انبوه پرندگان مهاجر، گونه‌هاى جانورى و پوشش گياهىِ حواشى و جزاير كوچك و بزرگ مسكون خود را از دست مى‌دهد. در خاموشى خالى درياچه و روستاهاى نيمه‌مسكون حواشى آن، هنوز مردان و زنان پيرى هستند كه در اين واپسين روزهاى حيات درياچه، تنهايش نگذاشته‌اند و به آب و بستر خشك و خاك حواشى آن وابسته و دلبسته‌اند...»
فرشاد فداییان درباره‌ی مراحل ساخت این مستند که مدت زمان آن 50 دقیقه است، توضیح داد: تصاویر هوایی از 11 هزار کیلومتر مناظر منطقه طی 20 روز انجام شده است و قسمت پایانی فیلمبرداری قرار بود اردیبهشت‌ماه انجام شود که با توجه به بارندگی‌های اخیر و بالا آمدن سطح آب دریاچه، فعلاً این امکان وجود ندارد. البته این پُرآب بودن دریاچه ارومیه موقتی است و ما تا پایان تابستان بخش پایانی فیلمبرداری را انجام خواهیم داد.
گفتنی است که عوامل تولید مستند «با واپسین نفس‌ها» عبارتند از: پژوهش، تصوير و كارگردانى: فراز فداييان، تدوين: فرشاد فداييان، موسيقى: على چولايى، دستيار كارگردان: هادى نورى، دستيار اول تصوير: سعيد خراسانى، دستيار دوم تصوير: مسعود خراسانى، تهيه‌کننده: فرشاد فداييان، تهیه شده در: مركز گسترش سينماى مستند و تجربى