/ درباره ما / اخبار و رویدادها / کتابخانه / پیوندها / تماس با ما / وزارت ارشاد
هوشنگ گلمکانی: اگر سینماحقیقت بلیت بفروشد چقدر مخاطب دارد؟
کد مطلب :1710در شرایط جشنواره سینماحقیقت میزان استقبال زیاد است اما در طول سال اکران فیلم های مستند در بخش سینمای هنر و تجربه با کمبود تماشاگر روبرو هستند.
به گزارش روابط عمومی دوازدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت،هوشنگ گلمکانی منتقد، روزنامه نگار و سردبیر مجله فیلم درباره فقدان منتقد ثابت در سینمای مستند گفت: مسئله این است که منتقدان سینمای مستند، علاقه‌مند به این فضا بودند و مستند ساز شدند. از طرفی گستردگی سینمای مستند و نمایش مستمر آن در طول سال، به اندازه سینمای داستانی نیست و به همین خاطر منتقدان هم دوست دارند که اگر نقدی می نویسند، بازتاب داشته باشد.
وی بیان کرد: با اینکه فضای مجازی هم خیلی کمک کرده تا فیلم های مستند مورد توجه قرار بگیرند اما اکران و عرضه سینمای مستند گسترده نیست. من نقد فیلم مستند زیاد نوشته ام و به این سینما علاقه دارم و همچنین مدتی است که در تدارک ساخت فیلم مستند هم هستم.
گلمکانی با اشاره به سالن‌های شلوغ جشنواره سینما مستند عنوان کرد: در شرایط جشنواره سینماحقیقت میزان بالای استقبال وجود دارد اما در طول سال اکران فیلم های مستند در بخش سینمای هنر و تجربه با کمبود تماشاگر روبرو هستند. آیا اگر همین جشنواره سینماحقیقت و جشنواره فیلم کوتاه، گیشه بلیت فروشی داشته باشند، باز هم با این حجم استقبال از سوی مخاطبان خود روبرو خواهند شد؟
وی در پایان گفت: جشنواره سینماحقیقت، بعد از جشنواره فیلم فجرمهمترین رویداد سینمایی ایران است. به هرحال با اینکه این جشنواره بدون گیشه است، از این فیلم‌ها استقبال می‌شود، یعنی اینکه سینمای مستند مخاطب خاص خود را دارد. به هر حال برگزاری این جشنواره با بودجه ای است که دولت برای گسترش یک سینمای جدی می گذارد و این اتفاق خوبی است.
دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران سینماحقیقت تا 25 آذر 1397 به دبیری سید محمد مهدی طباطبائی نژاد در پردیس سینمایی چارسو ادامه دارد.