/ درباره ما / اخبار و رویدادها / کتابخانه / پیوندها / تماس با ما / وزارت ارشاد
«راگو رای» پدر عکاسی هند و شاگرد «هنری کارتیه برسون»: اشتیاق ایرانی ها به سینمای مستند شگفت زده ام کرد
کد مطلب :1701راگو رای، پدر عکاسی هند گفت: برایم قابل باور نبود که ایرانی ها به سینمای مستند تا این حد علاقمند هستند؛ من می خواستم فیلم ببینم اما جمعیت به قدری زیاد بود که نتوانستم وارد سالن شوم؛ اتفاقی که در هند نمی افتد و همه مردم دنبال سینمای بالیوودی هستند.
به گزارش روابط عمومی دوازدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت، «راگو رای» که به پدر عکاسی هند معروف است و از حوادث تاریخی هند، کشمکش‌های سیاسی و مشکلات روزمره‌ی مردم عکاسی کرده است؛ با بیان اینکه میزان استقبال از سینمای مستند در ایران او را شگفت زده کرده است؛ گفت: من برای اولین بار است که به ایران می آیم اما با این کشور و هنر مردمانش به طور غیر مستقیم آشنا بودم و کار عکاسان ایرانی را هم دیده بودم اما این بار با فیلم دخترم به ایران آمدم تا به شناخت بیشتری از این کشور و مردمانش برسم.
راگو رای که از تراژدی گاز بوپال، ایندیرا گاندی، مادر ترازا و دالایی لاما عکاسی کرده است و از سال 1990 تا 1997 داور World Press Photo بوده درباره مستند «راگو رای یک پرتره بی‌قاب» که توسط دخترش «آوانی رای» درباره زندگی او ساخته شده است؛ گفت: تا قبل از این فیلم؛ من جلوی دوربین افراد بسیاری رفته بودم؛ بی بی سی، نشنال جئوگرافیک و شبکه های مختلف؛ همچنین اشخاص زیادی درباره من فیلم هایی ساخته اند اما ساخت این فیلم به صورت اتفاقی پیش آمد. دخترم که روزنامه نگاری و ارتباطات می خواند؛ برای خودش شروع کرد به فیلم گرفتن از من، اما وقتی دوستان فیلمسازش این فیلم را دیده بودند؛ گفته بودند این فیلم بسیار خوب است و باید به آن جدی نگاه کند.
رای که شاگرد هنری کارتیه برسون بوده است؛ ادامه داد: دخترم بیشتر از سه سال از من فیلم گرفت، من این فیلم ها را بعد از اینکه کامل شد دیدم و با اینکه بسیار سخت گیر هستم اما صداقتی که فیلم داشت برای من خوشایند بود و شاید به تکنیکی بودن فیلم های دیگر نیست اما با مخاطب ارتباط برقرار می کند.
راگو رای درباره فضای جشنواره گفت: با اینکه زمان بسیار کمی است که در این جشنواره هستم اما فضای گرم و فعال این جشنواره بسیار برای من جالب بوده و مرا به شوق آورده است.
دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» تا ۲۵ آذرماه ۱۳۹۷ به دبیری سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد در پردیس سینمایی چارسو ادامه دارد.